This Award celebrates an ACT architectural professional who has demonstrated exemplary skills in the professional practice of architecture in 2021. Key competency areas include documentation and construction services, client leadership, design development and team management.
The successful nomination will also receive $5000 in prize money. You can nominate a colleague or self nominate. Applications close midnight Friday 16 April.
Thank you to our Major Chapter Partner BCA Certifiers for their ongoing support of this award.
1956 Fenner House, 8 Monaro Crescent and 1 Torres Street, Red Hill I Robin Boyd
1961 Australian Academy of Science, Gordon Street, Acton I Roy Grounds of Grounds, Romberg & Boyd
1962 Mackie House National Circuit, Forrest I McConnell, Smith & Johnson
1964 Downer Primary School, Bradfield Street, Downer I Mockridge, Stahle & Mitchell
1965 Cater House, 145 Mugga Way, Red Hill I Allen, Jack + Cottier
1967 Commonwealth Club, Forster Crescent, Yarralumla I Fowell, Mansfield, Jarvis & Maclurcan
1968 Norwood Park Crematorium, Sandford Street, Mitchell I Peter Sorel of Rosman, Hastings & Sorel
1970 Food Services Building, Bowes Street, Phillip I Ian Mackay & Partners
1971 Building No. 14, Russell Defence Group, Russell I Collard, Clark & Jackson
1972 Grandstand Amenities Pavilion, Randwick Road, Mitchell I Hancock, Renfree & Associates
1977 Giralang Primary School, Atalumba Close, Giralang I Enrico Taglietti
1978 Kambah Health Centre, Jenke Circuit, Kambah I Philip Cox & Partners
1979 Taylor Primary School, Marconi Crescent, Kambah I Michael Adams of the Department of Housing & Construction
1980 High Court of Australia, Parkes I Edwards, Madigan, Torzillo & Briggs
1981 Canberra School of Art, Acton I Daryl Jackson Evan Walker
1982 Belconnen Public Library, Chandler Street, Belconnen I Robin Gibson
1983 Australian National Gallery, Parkes I Edwards, Madigan, Torzillo & Briggs
1984 Hill Station Addition, Shepherd Street, Hume I Peter Freeman
AIS Swimming Pools, Leverrier Crescent, Bruce I Daryl Jackson
1985 Singapore High Commission Chancery, Forster Crescent, Yarralumla I Daryl Jackson
Waterman Arts Centre, Canberra Girls’ Grammar School, Deakin I Collard, Clarke & Jackson
1986 Cadets Mess, ADFA, Fairbairn Ave, Campbell I DH&C (ACT) & Ancher Mortlock & Woolley
Caroline Chisholm High School, Hambidge Cres, Chisholm I Lawrence Nield & Partners
1987 Indoor Sports Centre, ADFA, Fairbairn Ave, Campbell I Daryl Jackson
1988 Psychiatric Hostel, Mary Potter Circuit, Bruce I Ken Maher & Partners
1989 Parliament House (Special Award)
1988 National Science & Technology Centre, King Edward Terrace, Parkes I Lawrence Nield & Partners
1990 St Thomas Aquinas Parish Church, Lhotsky Street, Charnwood I Mitchell/Giurgola & Thorp
1991 AIS Athletics Field Grandstand, Masterman Street, Bruce I Daryl Jackson Alastair Swayn
1988 Water Feature in Parliament House Forecourt I Robert Woodward
1992 Faculty of Information Sciences & Engineering Building, UC, Bruce I Mitchell/Giurgola & Thorp
1993 Boiler House Lecture Theatre, UC, Bruce I Daryl Jackson Alastair Swayn
1994 Ainslie Fire Station, Wakefield Avenue, Ainslie I Mitchell/Giurgola & Thorp
1994 Therapeutic Goods Admin Building, Narrabundah Lane, Symonston I Australian Construction Services
1994 Ainslie Village Redevelopment, Quick Street, Ainslie I Collard, Clarke & Jackson
1996 ACT Legislative Assembly, Civic Square, Canberra City I Mitchell/Giurgola & Thorp
1996 My Cafe, Franklin Street, Manuka I Freeman Collett & Partners
1996 House at Fadden Hills, 10 Decker Place, Fadden I Shane Blue & Rachel Bourne
1997 AIS Ansett Sports Visitor Centre, Leverriar Crescent, Bruce I Daryl Jackson Alastair Swayn
1997 ACT Magistrates Court, London Circuit, Canberra City I MCC Architects
1998 Hyson Green, Calvary Hospital, Mary Potter Circuit, Bruce I Munns Sly Scott-Bohanna Moss
1997 Morrison Alterations & Additions, 52 Beauchamp Street, Deakin I Graeme Trickett
1997 Australian Geographical Survey Organisation HQ, Symonston I Eggleston Macdonald
1999 Capital Jet Facility, Boomerang Street, Canberra Airport, Pialligo I Daryl Jackson Alastair Swayn
1999 Fowler House, 288 Duffy Street, Ainslie I Townsend & Associates
1999 Blake Dawson Waldron Fit-out, 12 Moore Street, Canberra City I Mitchell/Giurgola & Thorp
2000 CSIRO ‘Discovery’, Clunies Ross Street, Acton I Daryl Jackson Alastair Swayn
2001 Australian War Memorial Gallery Redevelopment, Campbell I Mitchell/Giurgola & Thorp
2002 Australian Bureau of Statistics, Benjamin Way, Belconnen
Clynes House I Cox Humphries Moss
2005 ANZAC Hall, Australian War Memorial, Campbell I Denton Corker Marshall
2006 Reid House, 19 Euree Street, Reid I Roger Pegrum
2007 ANU Medical School, Canberra Hospital, Garran I Bligh Voller Nield
2007 AIS Aquatic Testing and Training Centre, Bruce I Cox Humphries Moss
2008 New Acton East, Acton I Fender Katsalidis
2009 National Portrait Gallery, Parkes I Johnson Pilton Walker
2010 H House, O’Connor I Nino Bellantonio, AIL Studio & Joanna Nelson
2011 AWM Eastern Precinct I Johnson Pilton Walker
2012 St Gregory’s Hall I Collins Caddaye
2013 2 & 4 National Circuit I Fender Katsalidis
2014 National Arboretum I Tonkin Zulaikha Greer and Taylor Cullity Lethlean
2015 New Acton Precinct I Fender Katsalidis
2016 Bowen Place Crossing I Lahznimmo Architects
2017 Constitution Avenue I NCA, JILA, Hill Thalis, SMEC and AECOM
2018 Australian Federal Police Forensics and Data Centre, Majura I Hassell
2019 Empire I Austin Maynard Architects
2020 For Our Country, Australian War Memorial I Edition Office and Daniel Boyd
The President’s Medal recognises outstanding contribution to the profession and the community.
Recipients:
2020 Cassandra Keller
2019 Paul Barnett
2018 Harold “Hal” Guida
2017 ACT Emerging Architects and Graduates
2016 Alastair Swayn
2015 The Molonglo Group
2014 Janet Thomson
2013 David Clarke
2012 Allan Spira
2011 Maria Efkarpidis
2010 Peter Overton
2009 Sheila Hughes
2008 Graham Scott-Bohanna
2007 Timothy Brown
2006 Catherine Townsend
2005 Annabelle Pegrum
2004 Architects in the community contributing to the post fire healing process
2003 Graeme Trickett
2002 Murray Northrop
2001 Terry Snow
The Clem Cummings Medal recognises contributions by non-architects and architects to architecture and the public interest. The spirit of the award is exemplified by the public service exhibited by the late Clem Cummings FRAIA who died in 1997. Clem was prominent and well-regarded in the Canberra profession not only through his practice CG Cummings and Associates Pty Ltd but through his contribution to the profession with ACT Chapter Council, the Complaints Committee, as a founding member of the RSTCA Committee and in establishing the architectural student mentoring scheme.
Recipients:
2020 Canberra Modern
2019 Jenny Edwards
2018 Rachael Coghlan
2017 Tim Reeves and Dr Alan Roberts
2016 Harris Hobbs Landscapes
2015 Jon Stanhope2014 Robert and Christine Purdon
2013 Ian Wood-Bradley
2012 Alex Sloan
2011 Chris Latham
2010 Ken Murtagh
2009 Ann Cleary
2008 Mr Kenneth Charlton
2007 Mr Martin Miles
2006 Mr Noel Potter
2005 Mr Peter Freeman
2004 Pamille Berg
2003 The ANU
2002 Dawn Casey
2001 Belinda Mason and Gaby Mason
2000 Rod Quinn – the ‘Architecture Spot’ on 2CN ABC Radio
The Australian Institute of Architects acknowledges First Nations peoples as the Traditional Custodians of the lands, waters, and skies of the continent now called Australia.
We express our gratitude to their Elders and Knowledge Holders whose wisdom, actions and knowledge have kept culture alive.
We recognise First Nations peoples as the first architects and builders. We appreciate their continuing work on Country from pre-invasion times to contemporary First Nations architects, and respect their rights to continue to care for Country.