What's on

in Queensland

  • 1-12 Apr
    QLD State Jury Tour

  • 14 June
    State Awards Event
  • 2019 Queensland Architecture Awards Regional Awards
     Entry Name Practice Name Regional Award  Region
    Terrarium House John Ellway House of the Year Brisbane
     Walan Bureau^proberts John Dalton Award for Building of the Year Brisbane
     Bellbird Retreat Steendijk William Hodgen Award for House of the Year Darling Downs / West Moreton
     Four Mile Beach House Charles Wright Architects House of the Year Far North QLD
    James Cook University – Australian Institute of Tropical Health and Medicine, Thursday Island Wilson Architects and Clarke and Prince Architects, Architects in Association Eddie Oribin Award for Building of the Year Far North QLD
    Mermaid Multihouse Partners Hill with Hogg & Lamb House of the Year Gold Coast
    HOTA Outdoor Stage ARM Architecture Building of the Year Gold Coast
    Sunshine Beach House PopovBass House of the Year Sunshine Coast
    St Andrew’s Anglican College 'Learning Hub' Wilson Architects Gabriel Poole Award for Building of the Year  Sunshine Coast
    2019 Queensland Architecture Awards Regional Project of the Year

    The Regional Jury may select one project in each region for the Regional Project of the Year Prize. This prize is to recognize Regional work by a Regional (local) architect. 

     Entry Name Practice Name  Region
    Mount Archer Nurim Circuit Elevated Boardwalk Design+Architecture with Rockhampton Regional Council Central QLD
    Synapse_Warner Street  POD (People Oriented Design) with Indij Design  Far North QLD 
    Cove House  Justin Humphrey Architect Gold Coast
    10 Sunshine Beach Road  Andrew Bock Architecture with Thompsett Architecture  Sunshine Coast 
    2019 Gold Coast Regional Entries & Results
     Entry Name Practice Name Category
     Harbour Town Eats  buchan  Commercial Architecture
     Southern Cross University, Building C  GHDWoodhead  Educational Architecture
     Coomera Anglican College - Junior POD  Burling Brown Architects  Educational Architecture
    Kurrawa Surf Life Saving Club Arkhefield Public Architecture
    HOTA Outdoor Stage ARM Architecture Public Architecture
     Gold Coast Hockey Centre  MODE  Public Architecture
     Calypso Bay Residents' Club  BDA Architecture  Public Architecture
    Mermaid Multihouse Partners Hill with Hogg & Lamb Residential Architecture 
     Houses (New)
    Tierney Drive House ME Residential Architecture 
     Houses (New)
    Cove House Justin Humphrey Architect Residential Architecture 
     Houses (New)
    North Residences Bureau^proberts Residential Architecture
     Multiple Housing
    Elysium BDA Architecture Residential Architecture
     Multiple Housing
     IVY95  BDA Architecture  Residential Architecture
     Multiple Housing
    dn:a Palm Beach Duplex dn:a (Douglas Neale) and Jo Case Architect Residential Architecture 
     Multiple Housing
    The Urban Ground Guideline Office of City Architect, City of Gold Coast Urban Design

       Regional Commendation / State Shortlist (progress to State)
    2019 Darling Downs / West Moreton Regional Entries & Results
     Entry Name Practice Name Category
    Grand Central Shopping Centre Buchan and fjmt Commercial Architecture
     Medical Centre  Gibson Architects  Commercial Architecture
     Ripley Valley Town Centre Commercial Stage 1  ThomsonAdsett  Commercial Architecture
    The Overflow Loucas Zahos Architects Commercial Architecture
    The Springfield Anglican College
     Rosewood Resource Centre
    Fulton Trotter Architects Educational Architecture
     Minerva Australis Observatory  Feather & Lawry Design  Educational Architecture
    Toowoomba Grammar School Gymnasium Wilson Architects Educational Architecture
     Summer House  BDA Architecture  Public Architecture
     Grand Central Shopping Centre  Buchan and fjmt  Interior Architecture
    Bellbird Retreat Steendijk Residential Architecture - Houses (New)
    House for Tabletop Marc&co Residential Architecture - Houses (New)
     Heller Street House  Sims White Architects  Residential Architecture - Houses (New)
    The BIG Little Office Feather & Lawry Design Small Project Architecture
    Kooroomba Chapel Wilson Architects Small Project Architecture
     Grand Central Shopping Centre  fjmt and Buchan  Urban Design

       Regional Commendation / State Shortlist (progress to State)
    2019 Sunshine Coast Regional Entries & Results
     Entry Name Practice Name Category
     10 Sunshine Beach Road Andrew Bock Architecture with Thompsett Architecture Commercial Architecture
     Meridan State College - Design Learning Centre  arkLAB Architecture  Educational Architecture
    St Andrew’s Anglican College 'Learning Hub' Wilson Architects Educational Architecture
    Kawana Waters Aged Care Residence Deicke Richards Public Architecture
    Sunshine Beach House PopovBass Residential Architecture 
     Houses (New)
     Black Mountain Residence  Morriarchi Architecture  Residential Architecture
     Houses (New)
    The Bird Cage Tim Ditchfield Architects Pty Ltd Residential Architecture   Houses (New)
    Balgownie II Owen Architecture Residential Architecture   Houses (New)
    Spinnaker House Sparks Architects Pty Ltd Residential Architecture - Houses (New)

       Regional Commendation / State Shortlist (progress to State)
    2019 Central QLD Regional Entries & Results
     Entry Name Practice Name Category
     Rockhampton Riverside Precinct Woods Bagot Commercial Architecture
     The Hub  Tim Stewart Architects  Commercial Architecture
     The Cathedral College Library  Tony Madden Architects Pty Ltd  Educational Architecture
     Dingles Cafe / Bar  Design+Architecture  Interior Architecture
    Yeppoon Foreshore & Town Centre Revitalisation Project
    Lagoon Precinct
    Liquid Blu Public Architecture
     Electra  Tomas O'Malley Architect  Residential Architecture   Houses (New)
    Mount Archer Nurim Circuit Elevated Boardwalk Design+Architecture with   Rockhampton Regional Council Urban Design

       Regional Commendation / State Shortlist (progress to State)
    2019 Central QLD Regional Entries & Results
     Entry Name Practice Name Category
     The Ville  Woods Bagot  Commercial Architecture
    James Cook University Verandah Walk Wilson Architects Urban Design

       Regional Commendation / State Shortlist (progress to State)
    2019 Far North QLD Regional Entries & Results
     Entry Name Practice Name Category
    James Cook University – Australian Institute of  Tropical Health and Medicine, Thursday Island Wilson Architects and Clarke and Prince Architects, Architects in Association Educational Architecture
    James Cook University, Cairns Campus
     Internet of Things
    Peddle Thorp Architects Educational Architecture
     Synapse_Warner Street  POD (People Oriented Design)
     with Indij Design
     Public Architecture
     Walsh River House  Julianne McAlloon Architects  Residential  Architecture  Houses (New)
    Gavin Street POD (People Oriented Design) Residential Architecture  Houses (New)
    Four Mile Beach House Charles Wright Architects Residential Architecture  Houses (New)
     James Cook University Cairns Student  Accommodation  Wilson Architects  Residential Architecture  Multiple Housing

       Regional Commendation / State Shortlist (progress to State)

    2019 Gold Coast Regional Entries & Results
     Entry Name Practice Name Category
     Newstead Series  Bureau^proberts  Art & Architecture
    900 Ann Street, Brisbane John Wardle Architects Commercial Architecture
     25 King Bates Smart Commercial Architecture
    Milani Gallery and Studios Vokes and Peters Commercial Architecture
     RNA Large Animal Pavilion  Shane Thompson Architects  Commercial Architecture
     Club Southside  Shane Thompson Architects in Association with WBP Architects  Commercial Architecture
     Wesley Specialist Centre  Clements Clarke Architects  Commercial Architecture
     Kings Co-op Precinct  Buchan  Commercial Architecture
    Boundary Hotel KP Architects Commercial Architecture
    QUT Creative Industries Precinct 2 Richard Kirk Architect Pty Ltd and HASSELL Limited (Architects in Association) Educational Architecture
    Ormiston College - Centre for Learning and Innovation BSPN Architecture Educational Architecture

     Northside Christian College, Centre for Innovation & Creativity  McLellan Bush Architects  Educational Architecture
     Ambrose Treacy College Middle School Precinct  Fulton Trotter Architects  Educational Architecture
     QUT D Block Collaborative Learning Space  RAL Architects  Educational Architecture
     Australian Catholic University Mercy Building  ThomsonAdsett  Educational Architecture
     Ambrose Treacy College Senior School Precinct  Fulton Trotter Architects  Educational Architecture
    QUT Creative Industries Precinct 2 Richard Kirk Architect Pty Ltd with HASSELL Limited Heritage Architecture
     Level 3, 143 Edward Street, Brisbane  m3architecture  Heritage Architecture
    Albert Villa Bureau^proberts Heritage Architecture
     Boundary Hotel  KP Architects  Heritage Architecture
    Allianz workplace BVN Interior Architecture
    QUT Creative Industries Precinct 2 Richard Kirk Architect Pty Ltd with HASSELL Limited Interior Architecture
    Aurecon 25 King Workplace Woods Bagot Interior Architecture
     Multiplex Queensland HQ  Woods Bagot  Interior Architecture
    Level 3, 143 Edward Street, Brisbane m3architecture Interior Architecture
     Somerville House Library  ThomsonAdsett  Interior Architecture
     Torbreck Apartment Renovation  KIN Architects  Interior Architecture
     Australian Catholic University Building 200 Refurbishment  ThomsonAdsett  Interior Architecture
     John Wesley Gardens  Fulton Trotter Architects  Public Architecture
     Regis at Lutwyche  O'Neill Architecture  Public Architecture
    Caboolture GP Super Clinic Wilson Architects Public Architecture
    Albert Villa Bureau^proberts Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
    Harriet House Bligh Graham Architects Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
     House for Wordsworth  Marc&Co  Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
     Sefton  Tim Stewart Architects  Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
     Russet  Tim Stewart Architects  Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
    St Johns Wood Residence Kieron Gait Architects Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
    Jacaranda House SP Studio Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
    Brisbane Riverbank House Owen Architecture Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
    Teneriffe House Vokes and Peters Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
    Terrarium House John Ellway Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
     Indooroopilly House  Shane Thompson Architects  Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
     New Farm Light  Shane Marsh Architect  Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
     Camp Hill House  Twohill & James  Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
    Minka Twins Bureau^proberts Residential Architecture - Houses (New)
    L House Cloud Dwellers Residential Architecture - Houses (New)
     Balmoral House  Russell Hall Architects Pty Ltd  Residential Architecture - Houses (New)
     3 Chimney House  KP Architects  Residential Architecture - Houses (New)
    Bramston Residence Richard Kirk Architect Pty Ltd
       Regional Commendation / State Shortlist (progress to State)

    Queensland Partners

     

    The Australian Institute of Architects’ partners provide valued programs to the architectural profession. These programs deliver a range of benefits, including diverse continuing-education opportunities and inspiration for the next generation of architects. The Queensland Chapter, sincerely welcomes the support, knowledge and expertise that our partner community provides.

    Click Here for our full list of Partners