Project Attribution

Below is the project attribution for all projects entered in the 2018 National Architecture Awards. Attribution is a legal and moral obligation to publicly acknowledge in an appropriate way the proper author (or all co-authors) of a creative work, like an architectural design. The Australian Institute of Architects takes moral rights seriously, so invites entrants, peers and members of the public to review this list to ensure the integrity and ownership of entrants’ works are rightfully protected. 

The project and practice names listed below will be used in all published material regarding the entry, including Regional, Chapter and National Awards presentations, certificates, and publications. It is important the names are listed correctly and that the name has been agreed to by all parties involved in the project.

Problems must be identified by Friday 20 April 2018. Please contact your local Chapter office or the National Awards team at awards@architecture.com.au with any feedback regarding attributions. 

ACT Chapter

International Chapter 

NSW Chapter

Newcastle Division, NSW Chapter

NT Chapter

QLD Chapter

SA Chapter 

TAS Chapter 

VIC Chapter

WA Chapter

 
 

ACT Chapter

ANU Pop-Up Reunion Village by OCULUS with Craig Tan Architects (Urban Design Category)

Aranda House by Light House Architecture & Science (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Australian Federal Police Forensics and Data Centre by HASSELL (Commercial Architecture Category)

Black Pod House by Philip Leeson Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Box House by Paul Tilse Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Brindabella Christian College - Junior School by SQC Architecture (Educational Architecture Category)

Brindabella Christian College - Junior School by SQC Architecture and The Peppermint Room (Interior Architecture Category)

Capital Airport Group Office Fitout by Cox Architecture (Interior Architecture Category)

Chowne Street House by PHILIP LEESON ARCHITECTS (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Curtin Conservatory by JUDD.studio (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Dairy Road (3.4) by Craig Tan Architects (Commercial Architecture Category)

DB House by Ben Walker Architects with Pelle Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

DC House by Ben Walker Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Denman Prospect Community Park by Cox Architecture (Small Project Architecture Category)

Department of Social Services Headquarters by Daryl Jackson Alastair Swayn Pty Ltd (Interior Architecture Category)

Garsia St by Collins Caddaye Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Glazed Townhouse Awning by Guida Moseley Brown Architects (Small Project Architecture Category)

Greenwich by Cox Architecture (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Hartung House by Philip Leeson Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

High Commission of Samoa in Australia by Cox Architecture (Interior Architecture Category)

High Commission of Samoa in Australia by Cox Architecture (Public Architecture Category)

Inset House by JUDD.studio (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Jenny's House by Light House Architecture & Science (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Kingston Boat Sheds by Tait Network (Small Project Architecture Category)

Le Hunte Street House by Thursday Architecture (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Littleton by Paul Barnett Design Group (Educational Architecture Category)

Lonsdale Street North by JUDD.studio (Urban Design Category)

Lyneham House by Light House Architecture & Science (Residential Architecture - Houses (New) Category)

McKenzies Beach House by TT Architecture (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Mid-Century Revival by Allan Spira Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Monaro Mall, Canberra Centre by Universal Design Studio and Mather Architecture (Commercial Architecture Category)

Monaro Mall, Canberra Centre by Universal Design Studio and Mather Architecture (Heritage Architecture Category)

Monaro Mall, Canberra Centre by Universal Design Studio and Mather Architecture (Interior Architecture Category)

Moss River House by Cox Architecture (Residential Architecture - Houses (New) Category)

NIBU x Palko by JUDD.studio and HINTON Architects (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Parents Room, Monaro Mall, Canberra Centre by Mather Architecture (Small Project Architecture Category)

Park Hill Terraces by JUDD.studio (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Phased Change House by Erin Owens | MAKO Architecture (Small Project Architecture Category)

Puutalo House by JUDD.studio (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

R.G Menzies Building Facade and Roof Works by SQC Architecture with Arup (Heritage Architecture Category)

RN Robertson building by CCJ Architects (Educational Architecture Category)

Roberts Residence by formi building creators (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

SALO House by Thursday Architecture (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Sawtooth House by JUDD.studio (Residential Architecture - Houses (New) Category)

St Christopher's Precinct by Cox Architecture (Interior Architecture Category)

St Christopher's Precinct by Cox Architecture (Public Architecture Category)

St Christopher's Precinct by Cox Architecture (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

St Christopher's Precinct by Cox Architecture (Urban Design Category)

St Germain by Cox Architecture (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

STEM Centre by Collins Caddaye Architects (Educational Architecture Category)

Surf Beach Residence by Geoff Lovie Architect Pty Ltd (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Swan by Collins Caddaye architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Synergy by BVN (Interior Architecture Category)

Synergy by BVN (Public Architecture Category)

The Link by CCJ Architects (Commercial Architecture Category)

Throsby Infrastructure by Tait Network (Urban Design Category)

TL House by Ben Walker Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Vasey House by Light House Architecture & Science (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

 
 

NSW Chapter

"Reflection" Memorial Martin Place by Johnson Pilton Walker and Jess Dare (Urban Design Category)

1 of 16 by panovscott (Heritage Architecture Category)

1 of 16 by panovscott (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

102 The Mill by Carter Williamson (Heritage Architecture Category)

102 The Mill by Carter Williamson (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

161 Sussex Street Redevelopment, Sydney by COX Architecture (Commercial Architecture Category)

309 Sussex Street by Candalepas Associates (Interior Architecture Category)

333 George Street by Grimshaw with Crone (Commercial Architecture Category)

580 George Street by fjmt (Urban Design Category)

75 Myrtle Street Chippendale by Tonkin Zulaikha Greer Architects (Heritage Architecture Category)

75 Myrtle Street Chippendale by Tonkin Zulaikha Greer Architects (Interior Architecture Category)

81 Foveaux Street by SJB (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Adaptive Reuse of Primrose House, Dolls Point by JCA Architects Pty Ltd (Heritage Architecture Category)

AGNSW " Rembrandt and the Dutch Golden Age" by Johnson Pilton Walker (Small Project Architecture Category)

All Hands Brewing House by Maddison Architects (Interior Architecture Category)

Almora House by Tonkin Zulaikha Greer Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

AMG Sydney by TURNER and Gellink + Schwämmlein Architekten and Heller Design Studio (Commercial Architecture Category)

Andrew Nolan Architect by Andrew Nolan Architect (Educational Architecture Category)

Andubh House by MCK Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Annandale Studio by Brenchley Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Apartment in Rozelle by Bonus + Associates (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Apartment in Rozelle by Bonus + Associates (Small Project Architecture Category)

Attached Houses in Bronte by Plus Minus Design (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Barangaroo Ferry Wharf by Cox Architecture (Public Architecture Category)

Barangaroo Ferry Wharf by Cox Architecture (Urban Design Category)

Barangaroo House by Collins and Turner (Commercial Architecture Category)

Barangaroo Waterfront Loggias by Tony Caro Architecture (Commercial Architecture Category)

Bay 9 by Brenchley Architects (Commercial Architecture Category)

Beach Street by Brenchley Architects (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Bellevue Hill House IV by PopovBass (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Bellevue Hill Public School by GroupGSA (Educational Architecture Category)

Binary House by Christopher Polly Architect (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Biripi Clinic by Kaunitz Yeung Architecture (Commercial Architecture Category)

Bolt Hole by panovscott (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Bondi House by James Garvan Architecture (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Boundary Studio by Studio Schelp (Small Project Architecture Category)

Bourke Street Public School by GroupGSA (Educational Architecture Category)

Bouwman House by Sam Crawford Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Bresic Whitney Rosebery by Chenchow Little (Interior Architecture Category)

Bresic Whitney Rosebery by Chenchow Little (Small Project Architecture Category)

Bungarribee Amenities by Stanic Harding Architects with Paramatta Park & Western Sydney Parklands Trust (Public Architecture Category)

Cabarita Park Conservatory by Sam Crawford Architects (Public Architecture Category)

Cabbage Tree House by Peter Stutchbury Architecture by Peter Stutchbury Architecture (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Caerleon by Plus Minus Design (Heritage Architecture Category)

Campbell Parade Apartments by Tzannes (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Centenary Theatre at Taronga Zoo by TKD Architects and TZG Architects (Public Architecture Category)

Clearstate Group by i2C Architects (Interior Architecture Category)

Coastal Garden House by Neeson Murcutt Architects Pty Ltd (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Commonwealth Bank Darling Square by Woods Bagot (Commercial Architecture Category)

Commonwealth Bank Darling Square by Woods Bagot (Interior Architecture Category)

Coogee Beach Centre by Brewster Hjorth Architects (Public Architecture Category)

Coogee House II by Madeleine Blanchfield Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Cypress Hall by OCP PTY LTD (Heritage Architecture Category)

Darling Harbour Transformation by HASSELL / HASSELL + Populous (Urban Design Category)

Day Street Apartments by Tzannes and Loftex (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

DJRD with L+S Architects by DJRD with L+S Architects (Educational Architecture Category)

Doorzien House by Bijl Architecture (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Drummoyne Residence by Tzannes (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

East Sydney Community and Arts Centre by lahznimmo architects (Public Architecture Category)

East Sydney Community and Arts Centre and Albert Sloss Reserve by lahznimmo architects with Spackman Mossop Michaels Landscape Architects (Urban Design Category)

Emmaline Amenities by Fox Johnston (Small Project Architecture Category)

Emmett Residence by Orwell & Peter Phillips (Heritage Architecture Category)

Escarpment House by ATELIER ANDY CARSON (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Faculty of Engineering + Information Technology, University of Technology Sydney by Denton Corker Marshall (Educational Architecture Category)

Flexible Workplace by i2C Architects (Interior Architecture Category)

Forest Lodge Terrace House by Stanic Harding Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Fortyfive on Lawson by Fender Katsalidis (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Frasers Property Australia Head Office by BVN (Interior Architecture Category)

Garden House by Cottee Parker Architects (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Gillespie House Castlecrag by Porebski Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Glebe Red by Benn & Penna Architecture (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Glen Street Library by Brewster Hjorth Architects (Public Architecture Category)

Goonoo Goonoo Station by TKD Architects (Heritage Architecture Category)

Greenacres by Austin Maynard Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

GRID Education by Carter Williamson (Small Project Architecture Category)

Griffiths Teas by PopovBass (Heritage Architecture Category)

Griffiths Teas by PopovBass (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Grimshaw Architects Office Fit Out by Grimshaw (Interior Architecture Category)

Haxstead Garden House, Central Tilba NSW - Tobias Partners by Tobias Partners (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Headland House by ATELIER ANDY CARSON (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Horizon House by Hill Thalis Architecture + Urban Projects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

House at Ben Buckler by Scale Architecture (Residential Architecture - Houses (New) Category)

House Pranayama by Architect Prineas (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

ICC Sydney by HASSELL + Populous (Interior Architecture Category)

ICC Sydney by HASSELL + Populous (Public Architecture Category)

ICC Sydney Exhibition by HASSELL + Populous (Interior Architecture Category)

ICC Sydney Exhibition by HASSELL + Populous (Public Architecture Category)

ICC Sydney Theatre by HASSELL + Populous (Interior Architecture Category)

ICC Sydney Theatre by HASSELL + Populous (Public Architecture Category)

Inkmakers Place by Jensen Young Pty Ltd (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

International House Sydney by Tzannes (Commercial Architecture Category)

Italianate House by Renato D'Ettorre Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Joynton Avenue Creative Centre by Peter Stutchbury Architecture for City of Sydney by Peter Stutchbury Architecture (Public Architecture Category)

Joynton Avenue Creative Precinct by Peter Stutchbury Architecture in association with Design 5 - Architects for City of Sydney by Peter Stutchbury Architecture in association with Design 5 - Architects (Heritage Architecture Category)

Kent House by Studio Schelp (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Killcare Beach Bush House by MORA - James Fraser Architect (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Laneway House by Jon Jacka Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Laneway Studio by McGregor Westlake Architecture (Small Project Architecture Category)

L-house by Alexander Symes Architect | ASA (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Lune de Sang Pavilion by CHROFI (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Macaria Gallery by Dunn & Hillam Architects (Heritage Architecture Category)

Macquarie Fitout by Fitzpatrick+Partners Architects (Interior Architecture Category)

Macquarie University C7A MAZE by Architectus (Educational Architecture Category)

Macquarie University C7A MAZE by Architectus (Interior Architecture Category)

Macquarie University Incubator by Architectus (Educational Architecture Category)

Manly House by PopovBass (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Matraville Residence by Tzannes (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Maybanke by Allen Jack+Cottier Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Mitchell + Fountain by Couvaras Architects (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Montoro Wines Cellar Door by Source Architects (Small Project Architecture Category)

Moreton Manor by CO-AP (Architects) with Design 5 - Architects (Heritage Architecture Category)

Mosman House by Shaun Lockyer Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Mosman Residence by Daniel Boddam (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Murrumbidgee Homestead by Hector Abrahams Architects (Heritage Architecture Category)

NAB on George by Warren and Mahoney Architects (Interior Architecture Category)

Nat's House by Architect Prineas (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Navitas Hyde Park by Bates Smart (Educational Architecture Category)

Navitas Hyde Park by Bates Smart (Interior Architecture Category)

New Canterbury Road by Candalepas Associates (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

NeW Space, University of Newcastle by Lyons + EJE Architecture (Educational Architecture Category)

NeW Space, University of Newcastle by Lyons + EJE Architecture (Interior Architecture Category)

NeW Space, University of Newcastle by Lyons + EJE Architecture (Urban Design Category)

Newport House by Koichi Takada Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

No. 1 Lachlan by TURNER and GOLDEN AGE and TIME & PLACE (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

O’Connell Street Primary School by Peter Tonkin Zulaikha Greer Architects (Educational Architecture Category)

Observatory House by James Stockwell Architect (Residential Architecture - Houses (New) Category)

O'Connell Street Primary School by Tonkin Zulaikha Greer Architects (Heritage Architecture Category)

Our Lady of Mercy Catholic College, Burraneer by Fulton Trotter Architects (Educational Architecture Category)

Paper Bird by Plus Minus Design (Small Project Architecture Category)

Paragon Hotel by Tzannes (Commercial Architecture Category)

PCYC Northern Beaches by fjmt (Public Architecture Category)

Peekaboo House by Carter Williamson (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Platform House by studioplusthree (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Play roof by Alexander Symes Architect | ASA (Small Project Architecture Category)

Point Piper Residence by Tzannes (Residential Architecture - Houses (New) Category)

PTW Office Fitout by PTW Architects (Interior Architecture Category)

Public Amenities at the Banga Community Shed by Peter Stutchbury Architecture for City of Sydney by Peter Stutchbury Architecture (Small Project Architecture Category)

Punchbowl Mosque by Candalepas Associates (Public Architecture Category)

QP Residence by Studio [R] Architecture + Design (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Randwick Treehouse by Georgina Wilson Architect (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Rugby Australia Building by Populous (Educational Architecture Category)

SEA Clovelly by Bureau SRH (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Seaforth House by MASQ Architecture (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Short Lane by Woods Bagot (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Sibling House by Grove Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Sovereign Sylvannia by Tony Owen Partners (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

St Benedict's Catholic College, Oran Park - Library by Fulton Trotter Architects (Educational Architecture Category)

Stanisic Architects by Stanisic Architects (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Strongbuild Administration Building by Fitzpatrick + Partners and Strongbuild (Commercial Architecture Category)

Sunrise House by MCK Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Sustainable House by Carter Williamson (Educational Architecture Category)

Sydney International Airport “Marketplace” by COX Architecture (Interior Architecture Category)

Sydney International Airport “Marketplace” by COX Architecture (Public Architecture Category)

Sydney Lyric Theatre by Altis Architecture (Interior Architecture Category)

The Beehive by Raffaello Rosselli Architect with Luigi Rosselli Architects (Commercial Architecture Category)

The Beehive by Raffaello Rosselli Architect with Luigi Rosselli Architects (Small Project Architecture Category)

The Books House by Luigi Rosselli Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

The Connection - Rhodes by Crone Architects (Public Architecture Category)

The Connection - Rhodes by Crone Architects (Urban Design Category)

The Customer Experience Company by BVN (Interior Architecture Category)

The Felix Hotel by Fox Johnston and Space Control (Commercial Architecture Category)

The Felix Hotel by Fox Johnston with Space Control (Interior Architecture Category)

The Greens, Moama Bowling Club by Altis Architecture (Small Project Architecture Category)

The Jetsons by Dimension 3 Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

The Moreton by Smart Design Studio with Mirvac Design (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

The Rochford by Fox Johnston (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

The Serpentine Studio by Tzannes (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

The Triplex Apartments by Luigi Rosselli Architects (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

The Westpac Long Gallery by Design 5 - Architects with the Australian Museum (Heritage Architecture Category)

Thoma House by Candalepas Associates (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Tiger Trek by lahznimmo architects (Public Architecture Category)

Top Ryde Shopping Centre, Travelator Bridge by i2C Architects (Small Project Architecture Category)

Tops Entry Building by Custance (Commercial Architecture Category)

Treetop Studio by Aileen Sage Architects (Small Project Architecture Category)

Tumut Community Labyrinth for Peace by Hector Abrahams Architects (Urban Design Category)

Two Wall House by Woods Bagot (Residential Architecture - Houses (New) Category)

UNIVERSITY OF TECHNOLOGY SYDNEY, BUILDING 01, LEVELS 20 & 21 - INTERNATIONAL, ADVANCEMENT & CLG by Gardner Wetherill and Associates (Interior Architecture Category)

University of Wollongong Student Accommodation Stage 1 by GroupGSA Pty Ltd (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

University of Wollongong Student Accommodation Stage 2 by GroupGSA Pty Ltd (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Urakawa Jenkins Architecture by Urakawa Jenkins Architecture (Heritage Architecture Category)

Urakawa Jenkins Architecture by Urakawa Jenkins Architecture (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Urbanest Darling Square Building 1 by Allen Jack+Cottier (AJ+C) (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Verandah House by Still Space Architecture (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Wagga Wagga Rural Referral Redevelopment by Billard Leece Partnership Pty Ltd (Public Architecture Category)

Waranara Early Learning Centre by Fox Johnston (Educational Architecture Category)

Waranara Early Learning Centre by Fox Johnston (Heritage Architecture Category)

Waranara Early Learning Centre by Fox Johnston (Interior Architecture Category)

Watsons Grove by BKA architecture (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Wellington on the Park by Fox Johnston (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

West Hotel by Woods Bagot (Interior Architecture Category)

West Hotel, Sydney by Fitzpatrick+Partners (Commercial Architecture Category)

Wine Cave by McGregor Westlake Architecture (Interior Architecture Category)

WOOLLAHRA RESIDENCE by Bureau SRH (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Wynyard Station Upgrade by COX Architecture (Heritage Architecture Category)

Wynyard Station Upgrade by COX Architecture (Interior Architecture Category)

Wynyard Station Upgrade by COX Architecture (Public Architecture Category)

Wynyard Walk by Woods Bagot (Interior Architecture Category)

Wynyard Walk by Woods Bagot (Public Architecture Category)

Wynyard Walk by Woods Bagot (Urban Design Category)

 
 

International Chapter

Australian Embassy Bangkok by BVN (Interior Architecture Category)

Australian Embassy Bangkok by BVN (Public Architecture Category)

Australian Embassy Jakarta by Denton Corker Marshall (Public Architecture Category)

Bayshore Park Underpass by GreenhilLi Architecture + Design (Small Project Architecture Category)

Bikini by Travis Walton Architecture (Interior Architecture Category)

Expo Interchange Station by GreenhilLi Architecture + Design (Public Architecture Category)

GSK Asia House by HASSELL (Commercial Architecture Category)

GSK Asia House by HASSELL (Interior Architecture Category)

House 412 by Pulina Ponnamperuma+Robust Architecture Workshop (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Huaku Sky Garden by WOHA (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Kampung Admiralty by WOHA (Commercial Architecture Category)

New Wings at The Asian Civilisations Museum by GreenhilLi Architecture + Design (Public Architecture Category)

Qantas Premium Lounge Heathrow by Woods Bagot (Interior Architecture Category)

School-in-a-Box by Stephen Collier Architects (Small Project Architecture Category)

Ubara Beachouse by Julian Worrall Spaces with 2.5 Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Wahat Al Karama by Idris Khan with bureau^proberts and UAP (Urban Art Projects) (Public Architecture Category)

 
 

Newcastle Division, NSW Chapter

134 King Roof Terrace by SDA (Small Project Architecture Category)

Arena Apartments by dwp | design worldwide partnership (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Bank St by Curious Practice (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Brass House by Anthrosite (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Capri by SDA (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Corlette Street by CKDS Architecture (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Denison Street Mixed-Use Development by Webber Architects (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Eighty-Five Dawson by SDA (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Eighty-Four Gordon by SDA (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Fourteen Kemp by SDA (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Hund Haus by Jodie Dixon Architect (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Islington Park by Curious Practice (Small Project Architecture Category)

JS House by SDA (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

King Street Adaptive Reuse by CKDS Architecture (Small Project Architecture Category)

Light House by Jodie Dixon Architect (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Lyons House by EDH Group Pty Ltd - Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Maitland Indoor Pool by BVN (Public Architecture Category)

Maitland No. 1 Sportsground by Maitland City Council in association with the NSW Governement Architect's Office and CKDS (Public Architecture Category)

Maitland Town Hall - Auditorium Refurbishment by Maitland City Council and the NSW Government Architect's Office (Heritage Architecture Category)

MJH Group Workplace by SDA (Interior Architecture Category)

Multi-Dwellings Merewether by Jodie Dixon Architect (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Nelson Bay Golf Club by EJE Architecture (Commercial Architecture Category)

Nelson Bay Golf Club by EJE Architecture (Interior Architecture Category)

NeW Space, University of Newcastle by Lyons + EJE Architecture (Educational Architecture Category)

NeW Space, University of Newcastle by Lyons + EJE Architecture (Interior Architecture Category)

NeW Space, University of Newcastle by Lyons + EJE Architecture (Urban Design Category)

Newcastle Private Hospital Kingston Extension by dwp | design worldwide partnership (Public Architecture Category)

North Avoca Studio by Matt Thitchener Architect (Small Project Architecture Category)

One Kempster by SDA (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Opal Hillside by dwp | design worldwide partnership (Public Architecture Category)

Rockpool Apartments by CKDS Architecture (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Six High by SDA (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

St Nicholas Early Education Centre - Kelton Street Cardiff by EJE Architecture (Educational Architecture Category)

St Nicholas Early Education Centre - Kelton Street Cardiff by EJE Architecture (Interior Architecture Category)

St Patrick's Primary School, Lochinvar - Stage 1 by SHAC (Educational Architecture Category)

The Blue House by Welsh + Major (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Three Piece House by TRIAS (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Three-Seventy by SDA (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

UoN Hunter Courtyard by SDA (Urban Design Category)

UoN Hunter Retail by SDA (Interior Architecture Category)

UoN Hunter 'Survive U' by SDA (Small Project Architecture Category)

Veda Residence by CKDS Architecture (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

   

NT Chapter

CDU ACIKE Ceremonial Space Additions by Hodgkison Pty Ltd (Small Project Architecture Category)

 
 

QLD Chapter

1 William Street by Woods Bagot and Armistead Consulting (Art & Architecture Category)

1 William Street by Woods Bagot (Commercial Architecture Category)

1 William Street by Woods Bagot (Interior Architecture Category)

132 Windermere by Richard Groves Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

21 Peter Doherty Street, Dutton Park by Cox Architecture (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

259 Queen Street Main Lobby Refurbishment by Cox Architecture (Commercial Architecture Category)

259 Queen Street Main Lobby Refurbishment by COX Architecture + Ruth Woods Architect (Heritage Architecture Category)

259 Queen Street Main Lobby Refurbishment by Cox Architecture (Interior Architecture Category)

480 Queen Street by BVN (Art & Architecture Category)

6-10 James St by Cavill Architects (Small Project Architecture Category)

88 Limestone - Commercial by Gibson Architects (Commercial Architecture Category)

88 Limestone - Heritage by Gibson Architects (Heritage Architecture Category)

Abian by Wood Marsh Architecture with Sunland Group (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Allegra by Hamilton Hayes Henderson Architects (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Arethusa College Windsor Campus by Ceccato Hall + Associates, Architects (Educational Architecture Category)

Arethusa College Windsor Campus (copy) by Ceccato Hall + Associates, Architects (Heritage Architecture Category)

Arethusa College Windsor Campus (copy) (copy) by Ceccato Hall + Associates, Architects (Interior Architecture Category)

Auchenflower House by Vokes and Peters (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Avonlea by Robinson Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Bardon House by TONIC Design (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Beerwah Tower Green by Bark Design Architects (Urban Design Category)

Bird House by Jamison Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Blackwater Aquatic Centre by Liquid Blu Architects (Public Architecture Category)

Bond University Sports Science Building by BDA Architecture (Educational Architecture Category)

Bookend House by Counterpoint Architecture (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Bowen Street Apartment by Liquid Blu Architects (Small Project Architecture Category)

Bulimba State School-C Block by biscoewilson | architects (Educational Architecture Category)

Bundamba Fire Station by arkLAB Architecture (Commercial Architecture Category)

C2 House by Ellivo Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Cairns Aquarium & Reef Research Centre by Peddle Thorp (Public Architecture Category)

Cairns Youth Justice Services - Office Fitout at L10, 15 Lake Street, Cairns by PAWA Architecture + Soul Interior Architecture (Interior Architecture Category)

Calvary Christian College - New Sports Centre by Fulton Trotter Architects (Educational Architecture Category)

Calvary Leadership College by Fulton Trotter Architects (Public Architecture Category)

Camp Hill Cottage by Owen Architecture (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Carpenter-Hall House by Russell Hall Architects P/L (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Centenary Lakes Nature Play by PAWA Architecture + LandPlan (Urban Design Category)

Church House by DAH ARCHITECTURE (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

City Village Terrace homes, Robina by Andrew Halstead architect (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Clayton House by Husband Architects Pty Ltd (Residential Architecture - Houses (New) Category)

College Junction by WallaceBrice Architecture (Commercial Architecture Category)

Coorparoo Square by Conrad Gargett (Urban Design Category)

Corps à Corps at the IMA Courtyard by Artist: Celine Condorelli, Architect: Dirk Yates (Speculative Architecture), Landscape Designer: Pete Shields (Art & Architecture Category)

Corps à Corps at the IMA Courtyard by Artist: Celine Condorelli, Architect: Dirk Yates (Speculative Architecture), Landscape Designer: Pete Shields (Small Project Architecture Category)

Covered Area ,The Cathedral College by Tony Madden Architects Pty Ltd (Small Project Architecture Category)

Crescent House by Deicke Richards (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Curra Community Hall by Bark Design Architects (Public Architecture Category)

Cutter by Shaun Lockyer Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Darling Heights State School, Music Facility by arkLAB Architecture (Educational Architecture Category)

Dinosaur Canyon Outpost by Cox Architecture (Small Project Architecture Category)

DLTP by BVN in association with Conrad Gargett (Commercial Architecture Category)

Duality House by RED DOOR ARCHITECTURE (Residential Architecture - Houses (New) Category)

East Village Apartments Stages 1 and 2 by Shane Thompson Architects and Ceccato Hall + Associates, Architects and Anthony John (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Eatons Hill Hotel by Cox Architecture (Interior Architecture Category)

Eatons Hill Hotel and Retail Complex by Cox Architecture (Commercial Architecture Category)

Eden Lane by Rothelowman (Art & Architecture Category)

Eden Lane by Rothelowman (Urban Design Category)

Edward Street Artwork Vitrines by bureau^proberts with Brisbane City Council (Small Project Architecture Category)

Elystan by Tim Stewart Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Emerald Apartments by Blackburne Jackson Design (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Energy Corporation Workplace by BVN (Interior Architecture Category)

Escarpment Retreat by Feather & Lawry Design (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Fairfield House by Tim Bennetton Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Faith Lutheran College - The Humanities & Physical Education Centre by Fulton Trotter Architects (Educational Architecture Category)

Flat Rock Beach House by Paul Lynch Architect (Residential Architecture - Houses (New) Category)

FV by Elenberg Fraser (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Garden Room House by TONIC Design (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Gibbon St by Cavill Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Gold Coast Dharma Realm Shurangama Temple by Push (Public Architecture Category)

Gold Coast Sports and Leisure Centre by BVN (Interior Architecture Category)

Gold Coast Sports and Leisure Centre by BVN (Public Architecture Category)

Gold Coast Sports Precinct by BVN (Urban Design Category)

Gold Coast Suns Elite Training and Administration Facility by BVN (Interior Architecture Category)

Good Counsel College Administration Upgrade by TPG Architects (Educational Architecture Category)

Goodstart Early Learning Adelaide Street by Gray Puksand (Interior Architecture Category)

Gregson & Weight Chapel Complex by Crossley Architects Pty Ltd (Public Architecture Category)

Griffith University Aquatic Centre by Conrad Gargett (Educational Architecture Category)

Griffith University Southbank Refurbishments by arkLAB Architecture (Interior Architecture Category)

Guardian Early Learning Centre - Kings Co-Op by BVN (Educational Architecture Category)

Gympie Aquatic Recreation Centre by Liquid Blu Architects (Public Architecture Category)

Hames Sharley Brisbane Studio by Hames Sharley (Interior Architecture Category)

Haven by Cottee Parker Architects (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Headricks Lane by SP Studio (Heritage Architecture Category)

Heritage Bank Grand Central by ELIA Architecture (Interior Architecture Category)

Ipswich & Rosewood Miners Memorial by bureau^proberts (Public Architecture Category)

ISPT Fitpoint at Greensquare North and Central Plaza by Cameron & Co (Interior Architecture Category)

James Cook University - Townsville Master Plan by Cox Architecture (Urban Design Category)

Jindalee Outlook House by Trace Studio Architects with Ryan Loveday Architect (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

JK Murray Library Extension & Refurbishment by dwp | design worldwide partnership (Educational Architecture Category)

Jubilee Terrace House by Nick J Architect (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Kailani Beach Houses by Andrew Bock Architecture (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Kindred Midwifery, Obstetrics & Gynaecology by DesignFolk Architecture & Interiors (Interior Architecture Category)

King Street Carpark Art Façade by The Buchan Group (Art & Architecture Category)

Kingsgate Day Spa by Cameron & Co (Interior Architecture Category)

Kitawah by Conrad Gargett (Heritage Architecture Category)

La Boite Foyer & Bar by bureau^proberts (Interior Architecture Category)

Lagavulin by Conrad Gargett (Small Project Architecture Category)

Lake & Charles: Small Urban Renewal by Studio Mango (Small Project Architecture Category)

Lamberts Lookout by Bold Architecture + Interior Design (Small Project Architecture Category)

les wilson barramundi discovery centre by bud brannigan architects (Public Architecture Category)

LJ Hooker Office Building by BDA Architecture (Commercial Architecture Category)

Lorikeet House by Aspect Architecture (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

M3565 Main Beach by Virginia Kerridge Architect (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Marchetti & Optiko by Cameron & Co (Interior Architecture Category)

Margaret Cribb Early Learning by dwp | design worldwide partnership (Educational Architecture Category)

Mary Cairncross Scenic Reserve by Guymer Bailey Architects (Public Architecture Category)

Mary, Mother of Mercy Church, Burleigh Waters by Peddle Thorp (Public Architecture Category)

Mercy College Mackay Library Redevelopment by Bold Architecture + Interior Design (Educational Architecture Category)

Merivale & Ernest by bureau^proberts (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Milton Residence by m3architecture (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Morningside Residence by Kieron Gait Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Mt Coot-tha Visitor Information Centre by City Projects Office, Brisbane City Council (Public Architecture Category)

NAB Place by Woods Bagot (Interior Architecture Category)

Nero Apartments by Ellivo Architects (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Northshore Pavilion by Anna O'Gorman Architect (Small Project Architecture Category)

Oasis Broadbeach Dining Precinct by The Buchan Group (Commercial Architecture Category)

One Room Tower by phorm architecture + design with Silvia Micheli & Antony Moulis (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Oxley + Stirling by Elenberg Fraser (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Parklands by AAA - Arkhefield, ARM and Archipelago Architects (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Parklands by AAA - Arkhefield, ARM and Archipelago Architects (Urban Design Category)

Providence by Ellivo Architects (Public Architecture Category)

Pure Apartments by GroupGSA (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

QUT HiQ by James Cubitt Architects Australia (Interior Architecture Category)

Registry of Births, Deaths & Marriages by Plus Architecture (Interior Architecture Category)

Robina Market Hall Redevelopment by The Buchan Group (Commercial Architecture Category)

Rockbourne by Tim Stewart Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Royal Queensland Gold Club, Teaching Facility by arkLAB Architecture (Small Project Architecture Category)

RSL Warhaven by Noel Robinson Architects (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Ryan Street Library by Jonathan Goh Architect (Small Project Architecture Category)

SamfordCHouse by Bligh Graham Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Santosha, Belmore Terrace by Robin Spencer Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Science Building Refurbishment, John Paul College by Deicke Richards (Educational Architecture Category)

Sorrel Street by Shaun Lockyer Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Spectrum by Cottee Parker Architects (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Spire Residences by John Wardle Architects (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

St Aidan’s Anglican Girls School, The Link by Cox Architecture (Educational Architecture Category)

St Augustine's Mossman Covered Area & Sports Store by PAWA Architecture (Small Project Architecture Category)

St Hilda’s School - Horton Building by Burling Brown Architects (Educational Architecture Category)

St Hilda’s School - Junior STEAM Building by Burling Brown Architects (Educational Architecture Category)

St Julien Residences by Rothelowman (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

St Peters 50m Pool Change Rooms by Phillip Smith Conwell (Educational Architecture Category)

St. Lucia Marketplace by Cavill Architects (Small Project Architecture Category)

Stella Maris Catholic Church, Maroochydore by Deicke Richards (Public Architecture Category)

Stitch-Sister House by Phillip Smith Conwell (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Stockland Workplace by BVN (Interior Architecture Category)

Stopford Way Lookout by Design+Architecture (Small Project Architecture Category)

Stradbroke House by Gabriel and Elizabeth Poole Design Company with Tim Bennetton Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Sunset House by Aspect Architecture (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Tarragindi Steel House by Bligh Graham Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

The Centenary Library, Anglican Church Grammar School by Brand + Slater Architects Pty Ltd (Educational Architecture Category)

The Centenary Library, Anglican Church Grammar School by Brand + Slater Architects Pty Ltd (Interior Architecture Category)

The Connection | Place by Stephen de Jersey Architect (Small Project Architecture Category)

The Honeyworks House by Paul Butterworth Architect (Residential Architecture - Houses (New) Category)

The Link by Lat27 (Small Project Architecture Category)

The Link by Lat27 (Urban Design Category)

The Mill by bureau^proberts with ML Design (Urban Design Category)

The Nest by Shaun Lockyer Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

The Science Place by HASSELL (Educational Architecture Category)

The Springfield Anglican College - Year 1 Classrooms by Architecture Kōen (Educational Architecture Category)

The Stores by Cavill Architects in Association with Jasper Brown Architects (Commercial Architecture Category)

tigerlamb king street by Aquatonic Architecture (Interior Architecture Category)

tinbeerwah house by teeland architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Toowoomba Wellcamp Airport by Guida Moseley Brown Architects (Interior Architecture Category)

Toowoomba Wellcamp Airport by Guida Moseley Brown Architects (Public Architecture Category)

Town Square Redbank Plains by POWE Architects (Commercial Architecture Category)

Townsville Grammar School - North Shore Campus Masterplan and Stage 1 by Conrad Gargett (Educational Architecture Category)

Triangle House by Vokes and Peters (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

UQ Architecture School Entry by m3architecture (Small Project Architecture Category)

Urban Residence by Hogg&Lamb (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

V House by Shaun Lockyer Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Wickham Point House by Arcke (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Yarrawonga by Counterpoint Architecture (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Yeppoon Town Centre Carpark by Tim Stewart Architects (Commercial Architecture Category)

Yeronga House by Tim Bennetton Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Youi Headquarters by Cottee Parker Architects (Commercial Architecture Category)

 
 

SA Chapter

262 South by JPE Design Studio (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

84 Halifax Street by Oxigen (City of Adelaide Prize Category)

84 Halifax Street by Oxigen (Small Project Architecture Category)

Adelaide Convention Centre Redevelopment: East by Woods Bagot (Public Architecture Category)

Adelaide Fringe Street Art Explosion by Adelaide Fringe (City of Adelaide Prize Category)

Adelaide Health and Medical Sciences Building (AHMS) by Lyons (Educational Architecture Category)

Adelaide Health and Medical Sciences Building (AHMS) by Lyons (Interior Architecture Category)

Adelaide Health and Medical Sciences Building (AHMS) by Lyons (Urban Design Category)

Adelaide Oval Bodyline Bar by Cox Architecture (Interior Architecture Category)

Aldgate House by Wood Marsh Architecture (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Analogue Missions by Tremma (City of Adelaide Prize Category)

Barossa Co-op by NH Architecture (Commercial Architecture Category)

BB Garage by Architects Ink (Small Project Architecture Category)

BB House by Architects Ink (Interior Architecture Category)

Bird in Hand Block by sw-architects + Enoki (Small Project Architecture Category)

Boomer Beach House by Max Pritchard Gunner Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Bowden Bajko House by Davis + Davis Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Castle by Grieve Gillett Andersen (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Cedar House by JPE Design Studio (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Concordia College Nautilus Centre by Russell & Yelland Architects (Educational Architecture Category)

Drink Dine Design Bar by Grieve Gillett Andersen and JamFactory (Small Project Architecture Category)

Fleurieu Regional Aquatic Centre by Hames Sharley and DWP (Public Architecture Category)

GA House by Architects Ink (Interior Architecture Category)

Halifax Perch by Energy Architecture (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

HYDE PARK TOWNHOUSES by Con Bastiras Architect (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Investigator College: Senior School Building + Plaza by Flightpath Architects (Educational Architecture Category)

Ivy Apartments, WEST by Davis + Davis Architects (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

JR House by Architects Ink (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Korra Weera by Max Pritchard Gunner Architects (Heritage Architecture Category)

Korra Weera by Max Pritchard Gunner Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Last Stand by BB Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

LIONS 360 by PHILLIPS/PILKINGTON ARCHITECTS PTY LTD (Small Project Architecture Category)

Melt by studio-gram (Interior Architecture Category)

MH House by Architects Ink (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Millswood House by studio-gram with Kate Russo (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

O-Bahn City Access Project by Oxigen (City of Adelaide Prize Category)

O-Bahn City Access Project by Oxigen (Urban Design Category)

Old Watulunga by Grieve Gillett Andersen (Educational Architecture Category)

Port Willunga House by Mountford Williamson Architecture (Residential Architecture - Houses (New) Category)

PR House by Architects Ink (Residential Architecture - Houses (New) Category)

PROSPECT HOUSE EXTENSIONS by PHILLIPS/PILKINGTON ARCHITECTS PTY LTD (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

PROSPECT HOUSE INTERIOR by PHILLIPS/PILKINGTON ARCHITECTS (Interior Architecture Category)

Queen Adelaide Room by Swanbury Penglase (City of Adelaide Prize Category)

Queen Adelaide Room by Swanbury Penglase (Heritage Architecture Category)

Remaking Augusta by Troppo Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Royal Adelaide Hospital by Silver Thomas Hanley DesignInc (STHDI) (City of Adelaide Prize Category)

Royal Adelaide Hospital by Silver Thomas Hanley DesignInc (STHDI) (Interior Architecture Category)

Royal Adelaide Hospital by Silver Thomas Hanley DesignInc (STHDI) (Public Architecture Category)

Royal Adelaide Hospital by Silver Thomas Hanley DesignInc (STHDI) (Urban Design Category)

Sacred Heart College War Memorial Oval by Hames Sharley (Educational Architecture Category)

Side Fence House by Greenway Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Skybarn by Max Pritchard Gunner Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

St John's Grammar School John Bray Centre for Performing Arts by Walter Brooke (Educational Architecture Category)

St John's Grammar School John Bray Centre for Performing Arts by Walter Brooke (Interior Architecture Category)

St Peter's Girls Middle School by Swanbury Penglase (Educational Architecture Category)

Sturt Street Office Home by Taylor Buchtmann Architecture (Small Project Architecture Category)

Tess and Michael's House by Max Pritchard Gunner Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

The Darling Buidling by Williams Burton Leopardi (Heritage Architecture Category)

The Darling Building by Williams Burton Leopardi (City of Adelaide Prize Category)

The Darling Building by Williams Burton Leopardi (Commercial Architecture Category)

The Playford Tennis Centre by JPE Design Studio (Public Architecture Category)

The Villas by Versus Studio - Brad Steinert Architect (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Timberland by sw-architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

trop_Pods @ robe by Troppo Architects (Small Project Architecture Category)

UniSA Mobile Art Architecture and Design Studio [MAADS] by Design Construct, School of Art Architecture and Design, University of South Australia (Small Project Architecture Category)

Urban Beach by Renewal SA acting on behalf of the Riverbank Authority (City of Adelaide Prize Category)

Walford 'Reed House' External Conservation by Flightpath Architects (Heritage Architecture Category)

WBL Studio by Williams Burton Leopardi (Interior Architecture Category)

Wistow House by Mountford Williamson Architecture (Residential Architecture - Houses (New) Category)

 
 

TAS Chapter

105 Macquarie Street Apartments by Preston Lane (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

31 David Street by Honed Architecture + Design (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

41 Lakeside Drive by Honed Architecture + Design (Residential Architecture - Houses (New) Category)

66 Legges Crescent by Honed Architecture + Design (Residential Architecture - Houses (New) Category)

9 Ivy Lane by Honed Architecture + Design (Residential Architecture - Houses (New) Category)

AL&A by S. Group (Interior Architecture Category)

Alps & Amici by Philp Lighton Architects with Ken Latona Architect (Commercial Architecture Category)

Apple Crate Shack by AKA (Small Project Architecture Category)

Ava by S. Group (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Blue Magnolia by MGArchitecture.Interiors (Heritage Architecture Category)

Blue Magnolia by MGArchitecture.Interiors (Small Project Architecture Category)

Brunacci House by MJ Architecture (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Bruny Island Hideaway by Maguire + Devine Architects (Small Project Architecture Category)

Dental South Bayview by Maguire + Devine Architects (Commercial Architecture Category)

Elms House by STUART TANNER ARCHITECTS (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Gums Road Bathroom by BYA Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Helix - Scotch Oakburn College by birrelli art+design+architecture (Educational Architecture Category)

Jakadjari Hair by Preston Lane Architects (Commercial Architecture Category)

Kangaroo Bay Pavilion by Preston Lane (Public Architecture Category)

Kangaroo Bay Pavilion by Preston Lane (Small Project Architecture Category)

Kingston Beach Dental by BYA Architects (Commercial Architecture Category)

krakani lumi by Taylor and Hinds Architects with the Aboriginal Land Council of Tasmania. (Commercial Architecture Category)

krakani lumi by Taylor and Hinds Architects with the Aboriginal Land Council of Tasmania. (Small Project Architecture Category)

luwa by Taylor and Hinds Architects with the Aboriginal Land Council of Tasmania. (Heritage Architecture Category)

Mac 01 by Circa Morris-Nunn Architecture (Commercial Architecture Category)

Mawhera Extension by Preston Lane (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Mullet House by AKA (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Port Arthur Visitor Centre Interior Fit-out by JAWS Interiors (Interior Architecture Category)

ROSEVEAR STEPHENSON by Rosevear Stephenson (Public Architecture Category)

S. Group offices, Hobart by S. Group (Interior Architecture Category)

S. Group Offices, Hobart by S. Group (Small Project Architecture Category)

Shorehouse Addition by JAWS Architects (Commercial Architecture Category)

St Lukes by S. Group (Heritage Architecture Category)

St Lukes by S. Group (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

The Agrarian Kitchen Eatery and Store by Field Labs (Heritage Architecture Category)

The Blue Derby Pods by Philp Lighton Architects (Commercial Architecture Category)

The Retreat by JAWS Architects (Small Project Architecture Category)

The Retreat Interior Fit-out by JAWS Interiors (Interior Architecture Category)

The Salamanca Building Parliament Square by fjmt (Interior Architecture Category)

Triabunna Gatehouse by Gilby + Brewin Architecture (Small Project Architecture Category)

University of Tasmania City Apartments by TERROIR and Fender Katsalidis in association (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

University of Tasmania City Apartments by TERROIR and Fender Katsalidis in association (Urban Design Category)

Willisdene House by Archier (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

 
 

VIC Chapter

18 Innovation Walk Revitalisation Project by Kosloff Architecture + Callum Morton + MAP (Monash Art Projects) (Educational Architecture Category)

2 Riverside Quay by Fender Katsalidis (Commercial Architecture Category)

3 EX HOUSE by Maddison Architects (Interior Architecture Category)

35 Spring Street by Bates Smart (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Albert Park Curved Pleated Facade by AdeB Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Alvie House by Adam Dettrick Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Architectus Melbourne Studio by Architectus (Interior Architecture Category)

Argyle Street Apartments by Pandolfini Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Armadale Residence by Rob Mills Architecture & Interiors (Interior Architecture Category)

Armadale Residence by Travis Walton Architecture (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Armadale Residence by Rob Mills Architecture & Interiors (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Artemis Centre, Melbourne Girls Grammar School by BVN (Educational Architecture Category)

Astra Lodge by Grant Amon Architects (Commercial Architecture Category)

Astra Lodge by Grant Amon Architects (Interior Architecture Category)

Atkinson Street Multi Level Carpark by Katz Architecture (Urban Design Category)

Atrium of Holy Angels Mausoleum by Harmer Architecture (Public Architecture Category)

Australian Nursing & Midwifery Federation by Crone (Educational Architecture Category)

Averi by Jackson Clements Burrows (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Ballarat Base Hospital Additional Beds, Ambulatory Care and Helipad by Billard Leece Partnership Pty Ltd (Public Architecture Category)

Bambra Rd by CBG Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Banksia and Parklands, NewQuay by McBride Charles Ryan (Urban Design Category)

Banksia, NewQuay by McBride Charles Ryan (Interior Architecture Category)

Banksia, NewQuay by McBride Charles Ryan (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Barney by BayleyWard (Interior Architecture Category)

Barney by BayleyWard (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Barre Body by Mihaly Slocombe (Small Project Architecture Category)

Barwon Heads House by Lovell Burton Architecture (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Barwon Water by GHDWoodhead (Commercial Architecture Category)

Barwon Water by GHDWoodhead (Interior Architecture Category)

Bear Brass 2 by Maddison Architects (Interior Architecture Category)

Bellerine Pavilion House by Tecture Architecture & Interior Design (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Bendigo Hospital by Silver Thomas Hanley with Bates Smart (Interior Architecture Category)

Bendigo Hospital by Silver Thomas Hanley with Bates Smart (Public Architecture Category)

Boneo Country House by John Wardle Architects (Interior Architecture Category)

Boneo Country House by John Wardle Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Brace House by Finnis Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Brick Residence Elsternwick by Preston Lane Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Brickface by Austin Maynard Architects (Small Project Architecture Category)

Brighton House by Jost Architects (Heritage Architecture Category)

Brighton House by Jost Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Bristol Apartments by MGS Architects (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Brunetti Flinders Lane by Technē Architecture + Interior Design (Interior Architecture Category)

Brunswick West House by Taylor Knights (Small Project Architecture Category)

Bugiga Hiker Camp - Grampians National Park by Sean Godsell Architects (Small Project Architecture Category)

Bunjil Place by fjmt (Interior Architecture Category)

Bunjil Place by fjmt (Public Architecture Category)

Bunjil Place by fjmt (Urban Design Category)

Bustle House by FMD Architects p/l (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

C.F. Row by Woods Bagot (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Camberwell Grammar School Sports Centre and Chapel by Peter Crone Architects (Educational Architecture Category)

Campbell Street by DKO Architecture and SLAB (Interior Architecture Category)

Campbell Street by DKO Architecture and SLAB (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Campbell Street by DKO Architecture and SLAB (Small Project Architecture Category)

Caribbean Park, Podium Pavilions by Peter Ryan Architects with OCULUS Landscape Architecture and Urban Design (Small Project Architecture Category)

Caribbean Park, Public Realm Stage 1 and 2 by Peter Ryan Architects with OCULUS Landscape Architecture and Urban Design (Urban Design Category)

Carlton Court House by HLCD Pty Ltd with Somerville Design (Heritage Architecture Category)

'Cassiope' alterations & additions by RBA Architects + Conservation Consultants (Heritage Architecture Category)

'Cassiope' alterations & additions by RBA Architects + Conservation Consultants (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Ceres Gable House by Tecture Architecture & Interior Design with Swee Design (styling) (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Chadstone Shopping Centre - Stage 40 by The Buchan Group with CallisonRTKL (Commercial Architecture Category)

CityLife Knox by DKO Architecture (Public Architecture Category)

Cityscape Warehouse II by Centrum Architects P/L (Interior Architecture Category)

Clark House by SJB Interiors Melbourne (Heritage Architecture Category)

Compound House by March Studio (Residential Architecture - Houses (New) Category)

ConCreteConCeal House by Tecture with Swee Design (Styling) (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Copper Pot House by Jane Riddell Architects (Heritage Architecture Category)

Copper Pot House by Jane Riddell Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Cranbourne Park by i2C Architects (Commercial Architecture Category)

Curvy House by Ben Callery Architects (Small Project Architecture Category)

Dark Light House by MRTN Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

DATUM HOUSE by FIGR Architecture (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Deakin Link by watsonarchitecture+design (Urban Design Category)

Deakin University Burwood Student Plaza by ThomsonAdsett (Educational Architecture Category)

Deakin University Lecture Theatre by k20 Architecture (Interior Architecture Category)

DealCorp office fitout by Plus Architecture (Interior Architecture Category)

Eastwell House by Technē Architecture + Interior Design (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Elberfeld House by Jane Riddell Architects (Heritage Architecture Category)

Elberfeld House by Jane Riddell Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Elgin Street Residence by Sonelo Design Studio (Small Project Architecture Category)

Elwood House by Woods Bagot (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Engineering Workshop and Old Engineering refurbishment, Melbourne School of Engineering, University of Melbourne by DesignInc (Educational Architecture Category)

Fawkner Street by Workshop Architecture (Interior Architecture Category)

Fawkner Street by Workshop Architecture (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Fiddlesticks by BayleyWard (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

First Lessons House by Ray Dinh Architecture (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Foreshore Amenities by Zen Architects (Small Project Architecture Category)

Forge by Mirvac Design (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Forge Lobby by Mirvac Design (Interior Architecture Category)

Frankston Primary School Early Learning Centre Refurbishment by Chaulk Studio (Interior Architecture Category)

Garden Room House by Clare Cousins Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Garden Wall (NGV Architecture Commission) by Retallack Thompson and Other Architects (Small Project Architecture Category)

Gardiner Station and Burke Road Level Crossing Removal by Grimshaw (Urban Design Category)

Gertrude Contemporary by Edition Office (Small Project Architecture Category)

GHMBA Stadium by Populous (Commercial Architecture Category)

Grand Pavilion by Windust Architects x Interiors (Small Project Architecture Category)

Gravity Tower by Plus Architecture (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Hatherlie by Andrew Simpson Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Hawksburn House by Susi Leeton Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Henry Street House by Eugene Cheah Architecture (Interior Architecture Category)

Hepburn Springs by CBG Architects (Commercial Architecture Category)

Hidden House by DE atelier Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Highbury Grove by RITZ&GHOUGASSIAN (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Hobson's Bay Yacht Club by The Rexroth Mannasmann Collective (Public Architecture Category)

House on the Coast by Sean Godsell Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Humble House by Coy Yiontis Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

HWKR Food Centre by Craig Tan Architects (Interior Architecture Category)

Ivanhoe House by DX Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Ivanhoe Townhouse by Peter Tsitas & Associates (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Jackalope by Carr (Commercial Architecture Category)

Jackalope by Carr (Interior Architecture Category)

James Street Residence by B.E Architecture (Heritage Architecture Category)

James Street Residence by B.E Architecture (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Jaques Stages 2 & 3 by Fender Katsalidis (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Joyful House by Mihaly Slocombe (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

kawaii Platypi by Splinter Society Architecture (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Kiah House by Austin Maynard Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

King Bill by Austin Maynard Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Kingpin Pins Royale by TONIC Design + Hachem (Interior Architecture Category)

Kisume by Wood/Marsh Architecture (Commercial Architecture Category)

Kisume by WOOD / MARSH ARCHITECTURE (Interior Architecture Category)

Koondrook Wharf by TERROIR (Small Project Architecture Category)

Koondrook Wharf by TERROIR (Urban Design Category)

La Trobe University Exemplar Workplace by Resource Architecture with Grant Cheyne (Interior Architecture Category)

La Trobe University, Eastern Campus Redevelopment Stage 3B by Hayball (Educational Architecture Category)

Lantern by Plus Architecture (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Latrobe Regional Gallery by NAAU (Public Architecture Category)

Lauriston House by Seeley Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Layer House by Robson Rak Architecture and Interiors (Interior Architecture Category)

Layer House by Robson Rak Architecture and Interiors (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Lean-2 by Ben Callery Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

LIGHT CORRIDOR HOUSE by FIGR Architecture (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Light Saw House by Zen Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Little Saigon by GroupGSA (Urban Design Category)

Longsong by Jackson Clements Burrows with John van Haandel (Heritage Architecture Category)

Longsong by Jackson Clements Burrows with John van Haandel (Interior Architecture Category)

Lynden Aged Care by Blair Architects (Public Architecture Category)

Macleod Townhouses by Peter Tsitas & Associates (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Marina Tower by DKO Architecture (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Masons Flinders Lane by Cox Architecture (Heritage Architecture Category)

Masons Flinders Lane by Cox Architecture (Interior Architecture Category)

Matilda by Templeton Architecture (Residential Architecture - Houses (New) Category)

McAuley Community Services for Women by Hede Architects Pty Ltd (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Mercedes Me by Jackson Clements Burrows (Commercial Architecture Category)

Mernda Police Station by Six Degrees Architects (Public Architecture Category)

Merriwee by Templeton Architecture (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Middle Park Residence by Baldasso Cortese Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Mint Apartments by Wood Marsh Architecture (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Monash Business School Redevelopment Caulfield by NH Architecture (Educational Architecture Category)

Monash Business School Redevelopment Caulfield by NH Architecture (Interior Architecture Category)

Monash Children's Hospital by Silver Thomas Hanley (Interior Architecture Category)

Monash Transport Interchange by John Wardle Architects (Urban Design Category)

Monash University - The Sir Louis Matheson Library Refurbishment by Cox Architecture (Educational Architecture Category)

Monash University - The Sir Louis Matheson Library Refurbishment by Cox Architecture (Interior Architecture Category)

Monash University Caulfield Library Refurbishment by John Wardle Architects (Educational Architecture Category)

Monash University Caulfield Library Refurbishment by John Wardle Architects (Interior Architecture Category)

Monash University Learning and Teaching Building by John Wardle Architects (Educational Architecture Category)

Monash University Learning and Teaching Building by John Wardle Architects (Interior Architecture Category)

Moonah Home by Bellemo & Cat (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Moor by Whiting Architects (Small Project Architecture Category)

Multipurpose Centre by Kosloff Architecture (Small Project Architecture Category)

MySpace Cubby House by Grimshaw (Small Project Architecture Category)

Nelson House by Inglis Architects (Small Project Architecture Category)

New Academic Street, RMIT University by Lyons with NMBW Architecture Studio, Harrison and White, MvS Architects and Maddison Architects (Educational Architecture Category)

New Academic Street, RMIT University by Lyons with NMBW Architecture Studio, MvS Architecture, Harrison & White and Maddison Architects (Interior Architecture Category)

New Academic Street, RMIT University by Lyons with NMBW Architecture Studio, Harrison and White, MvS Architects and Maddison Architects (Urban Design Category)

NewQuay Central by DKO Architecture (Urban Design Category)

Nightingale 1 by Breathe Architecture (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

North Central Trade Training Centre by Y2 Architecture (Educational Architecture Category)

North Fitzroy Library and Community Hub by GroupGSA (Public Architecture Category)

North Melbourne Terrace by Matt Gibson Architecture + Design (Heritage Architecture Category)

North Melbourne Terrace by Matt Gibson Architecture + Design (Interior Architecture Category)

North Melbourne Terrace by Matt Gibson Architecture + Design (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Norton Legal by Dreamer (Small Project Architecture Category)

Nulla Vale House and Shed by MRTN Architects (Small Project Architecture Category)

Object 02 by Object Subject (Small Project Architecture Category)

Old Be-al by FMD Architects pty ltd (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Ormond Station and North Road Level Crossing Removal by Grimshaw (Urban Design Category)

Our Lady of Good Counsel Church Deepdene by Law Architects (Interior Architecture Category)

Panopticon House by Bild Architecture (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Parade College Nash Learning Centre by CHT Architects (Educational Architecture Category)

Park House by Kerstin Thompson Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Parkville Townhouses by Fieldwork (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Passage by Honeyman + Smith (Interior Architecture Category)

Peel Street by DKO Architecture (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

PerfPad by NORTHBOURNE Architecture + Design (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Piccolino by Hachem (Commercial Architecture Category)

Plain Sailing by Fiona Drago Architect (Interior Architecture Category)

PleatPod by ZILKA Studio (Small Project Architecture Category)

Plenary Office Fit-out Melbourne by Woods Bagot (Interior Architecture Category)

Point Lonsdale Studio by Robert Ashby Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Point Roadknight by Atelier Wagner (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Port Melbourne House by Pandolfini Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Presbyterian Ladies College Performing Arts Centre by Cox Architecture (Educational Architecture Category)

Presbyterian Ladies College Performing Arts Centre by Cox Architecture (Interior Architecture Category)

Project Nymph by Zen Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Pt Leo Estate by Jolson Architecture & Interiors (Commercial Architecture Category)

Pt Leo Estate by Jolson Architecture & Interiors (Interior Architecture Category)

Quarry House by Finnis Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Queens Domain by DKO Architecture (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Red Hill Farm House by Carr (Interior Architecture Category)

Red Hill Farm House by Carr (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Red Hill Residence by Travis Walton Architecture (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Rendine Constructions Headquarters by DE atelier Architects (Commercial Architecture Category)

Rendine Constructions Headquarters by DE atelier Architects (Interior Architecture Category)

Rennie Street House by Architect Hewson (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Rialto Regeneration by Woods Bagot (Commercial Architecture Category)

Roseleigh by DiMase Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Ross by Ola Studio (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Ruyton Girls School - Junior School Campus by Sally Draper Architects with DP Toscano Architects (Educational Architecture Category)

Sept Courbes House by Yves Quaglio Building (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Serpentine by alsoCAN Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Shacky by MvS Architects (Small Project Architecture Category)

Shrouded House by BKK Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Skipping-Girl Vinegar Battery Adaptive Reuse, Northcote by ONE20 Group Architects (Heritage Architecture Category)

Sorrento Visitor Centre by Workshop Architecture (Small Project Architecture Category)

Sound Field by BLOXAS with Arup (Small Project Architecture Category)

South Yarra Residences by Rob Mills Architecture & Interiors (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Space & Co by BVN (Interior Architecture Category)

Space & Time by Russell & George (Interior Architecture Category)

Spider House by ITN Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

St Andrews Beach Brewery by Ewert Leaf (Interior Architecture Category)

St Michael's Parish School – Ashburton by Y2 Architecture (Educational Architecture Category)

St Vincents Place Residence by B.E Architecture (Heritage Architecture Category)

St Vincents Place Residence by B.E Architecture (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

St.Margaret's, Eltham by Atelier Wagner (Public Architecture Category)

Station Street House by Robert Simeoni Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Station Street House (copy) by Robert Simeoni Architects (Interior Architecture Category)

T2 Departures – Luxury Retail by NH Architecture (Commercial Architecture Category)

T2 Departures – Luxury Retail by NH Architecture (Interior Architecture Category)

Tanner House by Inglis Architects (Small Project Architecture Category)

Tarrawarra Abbey - Fire Shelter by Baldasso Cortese Architects (Small Project Architecture Category)

Ten Minutes By Tractor Restaurant by Cox Architecture (Interior Architecture Category)

The Eminence by Plus Architecture (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

The Eyrie Fitzroy by Inarc Architects (Interior Architecture Category)

The Eyrie Fitzroy by Inarc Architects (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

The Fawkner by K.P.D.O. (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

The Geoff Handbury Science and Technology Hub, Melbourne Grammar School by Denton Corker Marshall (Educational Architecture Category)

The Geoff Handbury Science and Technology Hub, Melbourne Grammar School by Denton Corker Marshall (Interior Architecture Category)

The Kite by Architecture Architecture (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

The Light Box by Finnis Architects (Heritage Architecture Category)

The Wharf Club by Mirvac Design (Commercial Architecture Category)

The Wharf Club by Mirvac Design (Interior Architecture Category)

The Wharf Club by Mirvac Design (Small Project Architecture Category)

Tiger Prawn by WOWOWA Architecture (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Toorak Park by Denton Corker Marshall (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Toorak Park by Denton Corker Marshall (Urban Design Category)

Towers Road House by Wood Marsh Architecture (Interior Architecture Category)

Towers Road House by Wood Marsh Architecture (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Treetop House by Ben Callery Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Triangle House by Molecule Studio (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Trinity Grammar School - Centre for Business and Social Enterprise by Mc Intyre Partnership Architects (Educational Architecture Category)

Tucks Ridge House by Adrian Bonomi Architect (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Two Halves by Moloney Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Unfolding House by Sibling Architecture (Small Project Architecture Category)

University of Melbourne Academic Services by Six Degrees Architects (Educational Architecture Category)

Victorian Auditor-General's Office by Baumgart Clark Architects (Interior Architecture Category)

Victorian College of the Arts former Mounted Police Stables by Kerstin Thompson Architects (Educational Architecture Category)

Victorian College of the Arts former Mounted Police Stables by Kerstin Thompson Architects (Heritage Architecture Category)

Victorian College of the Arts former Mounted Police Stables by Kerstin Thompson Architects (Interior Architecture Category)

Villa d'Arte by SJB Interiors Melbourne (Interior Architecture Category)

Washington Avenue Townhouses by Pandolfini Architects (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Watchmaker by Folk Architects (Small Project Architecture Category)

Wharf's Entrance Stage 1 by Mirvac Design (Urban Design Category)

Wickens at the Royal Mail by Byrne Architects (Commercial Architecture Category)

Wickens at the Royal Mail by Byrne Architects (Interior Architecture Category)

Writer's Shed by Matt Gibson Architecture + Design (Small Project Architecture Category)

XO Dining by Kosloff Architecture (Interior Architecture Category)

 

WA Chapter

1437 Inside Outside House by Craig Steere Architects (Interior Architecture Category)

1437 Inside Outside House by Craig Steere Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

3 Pier Street by Kerry Hill Architects (Commercial Architecture Category)

39 Mount by Baltinas Architecture (Small Project Architecture Category)

Adair Residence by Chindarsi Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Akora by Hillam Architects and Silver Thomas Hanley (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

All Saints' College Learning and Innovation Centre by Parry and Rosenthal Architects (Educational Architecture Category)

Allendale Square Upgrade of Plaza Levels by Christou Design Group (Commercial Architecture Category)

Allendale Square Upgrade of Plaza Levels by Christou Design Group (Interior Architecture Category)

Allendale Square Upgrade of Plaza Levels by Christou Design Group (Urban Design Category)

Aria Swanbourne by Hillam Architects (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Armadale Crescent by Klopper and Davis Architects (Interior Architecture Category)

Armadale Crescent by Klopper and Davis Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Arup Perth by HASSELL (Interior Architecture Category)

Aveley Shopping Centre by i2C Architects (Commercial Architecture Category)

Bellevue Terrace by Klopper and Davis Architects (Interior Architecture Category)

Bellevue Terrace by Klopper and Davis Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Bethanie Gwelup by KPA Architects (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Blinco Street House by Philip Stejskal Architecture (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Byford Secondary College Stage 3 by TAG Architects (Educational Architecture Category)

Byford Secondary College Stage 3 by TAG Architects (Interior Architecture Category)

Carrington Street by spaceagency architects (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Cathedral Square Precinct by Kerry Hill Architects (Urban Design Category)

Centennial Park Football Stadium by Gresley Abas (Public Architecture Category)

Centre for Entrepreneurial Research and Innovation by Paterson Group Architects (Commercial Architecture Category)

Chauncy St by Keen Architecture (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Churchlands Senior High School Major Additions by Bateman Architects (Educational Architecture Category)

Cockburn Aquatic and Recreation Centre by Sandover Pinder + dwp (Public Architecture Category)

Cottesloe Lobby and Landscape by Simon Pendal Architect (Small Project Architecture Category)

Cottesloe Primary School Refurbishment by PARRY AND WHYTE ARCHITECTS (Heritage Architecture Category)

CUE COMMUNITY & VISITOR CENTRE by SUZANNE HUNT ARCHITECT & STEPHEN CARRICK, ARCHITECTS IN ASSOCIATION (Heritage Architecture Category)

Dentsu Aegis Network by Woods Bagot Perth Studio and Schiavello Construction (Interior Architecture Category)

Empire Apartments by Cameron Chisholm Nicol (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Farfan Residence by Brad Ladyman Architect (Residential Architecture - Houses (New) Category)

FRESHWATER by David Barr Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Freshwaters by Paul Burnham Architect Pty Ltd (Commercial Architecture Category)

Fringe on William by MJA Studio (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Glen Forrest House + Church by iredale pedersen hook architects (Heritage Architecture Category)

Glen Forrest House + Church by iredale pedersen hook architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Goldtree House by Hartree + Associates Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

HBF Arena - New Basketball and Football Facilities by Sandover Pinder Architects (Design Architects) + JCY Architects & Urban Designers (D&C Delivery Architects) (Public Architecture Category)

High Noon Saloon by Robeson Architects (Small Project Architecture Category)

Highgate Primary School by iredale pedersen hook architects (Urban Design Category)

Highgate Primary School New Teaching Building by iredale pedersen hook architects (Educational Architecture Category)

Highgate Primary School New Teaching Building by iredale pedersen hook architects (Heritage Architecture Category)

Hightide Hub by Harris Architects (Small Project Architecture Category)

House A by Whispering Smith (Residential Architecture - Houses (New) Category)

House A by Whispering Smith (Small Project Architecture Category)

Hughes Residence by Hartree + Associates Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Intercontinental Hotel Perth City Centre by Woods Bagot and CHADA (Interior Architecture Category)

J Robin Warren Library at the University of Western Australia by Hames Sharley (Interior Architecture Category)

Kalgoorlie – Boulder Community High School Redevelopment by T&Z Architects (Educational Architecture Category)

Kiln Lane by Richard Szklarz Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Kiln Rooms by Hartree + Associates Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

King George by Robeson Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Kingston 1-4 by Cameron Chisholm Nicol (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Kingston 1-4, Cockburn Central by Cameron Chisholm Nicol (Urban Design Category)

LEEUWIN ESTATE WINERY REFURBISHMENT by SUZANNE HUNT ARCHITECT (Small Project Architecture Category)

M+C Residence 6012 by Philippa Mowbray Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Main Roads WA - Northam Office by TAG Architects (Commercial Architecture Category)

Main Roads WA - Northam Office by TAG Architects (Interior Architecture Category)

Manatj Park, Perth City Link by iredale pedersen hook architects in association with Lyons Architects and Plan E landscape architects (Small Project Architecture Category)

Manatj Park, Perth City Link by iredale pedersen hook architects in association with Lyons Architects and Plan E landscape architects (Urban Design Category)

Marina Edge by Cameron Chisholm Nicol (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Market Grounds by Woods Bagot (Interior Architecture Category)

Methodist Ladies College Junior Years by COX Architecture (Educational Architecture Category)

Midland Youth Hub by Gresley Abas (Public Architecture Category)

Northern Goldfields Regional Offices Administration Centre by Donovan Payne Architects (Commercial Architecture Category)

Northwood Street by Klopper and Davis Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Notre Dame University Student Hub by COX Architecture (Heritage Architecture Category)

Notre Dame University Student Hub by COX Architecture (Interior Architecture Category)

Optus Stadium by HASSELL COX HKS (Interior Architecture Category)

Optus Stadium by HASSELL COX HKS (Public Architecture Category)

Optus Stadium by HASSELL COX HKS (Urban Design Category)

orange ave by vittinoAshe (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

palmerston st by vittinoAshe (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Parmelia St House by Philip Stejskal Architecture (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

PICARD by David Barr Architects in Association with Ross Brewin Architecture (Residential Architecture - Houses (New) Category)

PlusLife Midland by Cameron Chisholm Nicol (Commercial Architecture Category)

Podium Empire, Perry Lakes by Cameron Chisholm Nicol (Urban Design Category)

RAGLAN by David Barr Architects (Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) Category)

Riverside Residence by Paterson Group Architects (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Roscommon House by Neil Cownie Architect (Interior Architecture Category)

Roscommon House by Neil Cownie Architect (Residential Architecture - Houses (New) Category)

Scarborough Beach Pool by Christou Design Group (Commercial Architecture Category)

Scarborough Beach Pool by Christou Design Group (Public Architecture Category)

Scarborough Beach Pool by Christou Design Group (Urban Design Category)

Silver Street by EHDO Architecture (Residential Architecture - Houses (New) Category)

South Metropolitan TAFE Murdoch Block T by Armstrong Parkin Architects (Educational Architecture Category)

St Francis Xavier Cathedral Precinct, Geraldton by John Taylor Architect (Heritage Architecture Category)

St Ives Carine Village by HASSELL (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

St Norbert College - Performing Arts Centre by Parry and Rosenthal Architects (Educational Architecture Category)

St Peter's Anglican Church, Victoria Park by a+a macliver (Heritage Architecture Category)

Stadium Station by HASSELL (Public Architecture Category)

Stylecraft by Woods Bagot (Interior Architecture Category)

The Boatshed Market Wineloft by Matthew Crawford Architects (Small Project Architecture Category)

The Bottleyard by MJA Studio (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

The Cadogan Song School by Palassis Architects (Heritage Architecture Category)

The Cadogan Song School by Palassis Architects (Interior Architecture Category)

The Cadogan Song School by Palassis Architects (Public Architecture Category)

The Melbourne Hotel by The Buchan Group - Perth (Commercial Architecture Category)

Toodyay Shack by Paul Wakelam Architect (Small Project Architecture Category)

Tribe Hotel by Christopher Idle Architect (Commercial Architecture Category)

Urban House by Robeson Architects (Interior Architecture Category)

Vetroblu by Hartree + Associates Architects in association with Scanlan Architects (Residential Architecture - Multiple Housing Category)

Wesley College Mildred Manning Science Centre by Taylor Robinson (Educational Architecture Category)

Yalgoo Avenue by Michelle Blakeley, Architect (Residential Architecture - Houses (New) Category)